Po co przycinamy drzewa owocowe?

Przycinanie drzewek owocowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinniśmy wykonywać. Po co? Aby zachować odpowiedni kształt korony drzewa oraz  jego wysokość, ma to wpływ na zdolności rozrodcze drzewa oraz, aby ułatwić sobie zbiór owoców, aby drzewa nie były zbyt wysokie. Kiedy?  Przycinanie drzew owocowych na przedwiośniu jest korzystne, ponieważ w tym czasie drzewa ograniczają swoje funkcje życiowe. Korzenie drzew znajdują się w stanie spoczynku, bo wzrost gałęzi jest silnie spowolniony. Zabrałam się więc do pracy w moim ogrodzie, aby na jesień zbierać owoce i cieszyć się ich smakiem, zapachem, kolorem…

 

To zajęcie skłoniło mnie do refleksji nad życiem, czy robię też przycinkę w swoim życiu, czy odcinam od siebie to co nie przynosi owoców? Czy i jak często pomagam sobie przycinam to, co burzy kształt mojego życia, co wyrasta ponad mnie i utrudnia prowadzenie owocnego życia?

Ile wokół mnie jest połamanych, wyschniętych gałązek, które nie wpływają korzystnie na moje życie, ile zbędnych odrostów sprawia, że moje życie jest przygaszone, bezowocne? Czy gąszcz spraw, które staram się wziąć na siebie, rozwiązać sprawia, że przytłaczają mnie i nie daję rady?

Ale tak wcale nie musi być, bo przecież jest przedwiośnie, które charakteryzuje się wieloma intensywnymi przemianami w przyrodzie, dość dużymi zmianami temperatur, słońce jest wysoko na niebie i mocno grzeje, intensywna zmienność pogodowa  pada deszcz i świeci słońce.

Obserwując zatem przyrodę, mogę pójść w jej ślady i zrobić porządki w swoi życiu. Mogę coś zrobić, aby lepiej się rozwijać, aby lepiej wyglądać, aby wydać w przyszłości lepsze owoce. Tylko czy chcę coś zmieniać, czy chcę przycinania, które często nie jest przyjemne i może boleć?

Decyzja zawsze należy do nas samych, czy podejmujemy wyzwanie, czy bierzemy się do pracy?  W ogrodzie muszę sporo się namęczyć, kosztuje mnie to dużo wysiłku oraz czasu poświęconego na wykonanie niezbędnych prac, aby efekt końcowy był widoczny i zadowalający.

Wiem jednak, że warto, bo drzewa wyglądają pięknie, a na jesień wydają wspaniałe owoce. Tak też jest w życiu, aby zebrać wspaniałe owoce, warto popracować, warto coś zmienić, czegoś się nauczyć, coś poświęcić np. czas.  Wymaga to często sporo pracy i wysiłku, ale naprawdę warto.

Zachęcam Cię poprzycinaj niepotrzebne gałązki, zrób porządki już dziś na przedwiośniu, kiedy jest właściwy czas na wykonanie niezbędnych prac w ogrodzie Twojego życia. Może nie będzie łatwo, ale jak zobaczysz zachodzące zmian i przejaśnienia w życiu zrozumiesz, że było warto.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *